Drzewa pomnikowe w Rzeszowie

Rozpoczynamy projekt „Drzewa Sędziwe w Rzeszowie”

14-go grudnia 2021 r. podpisaliśmy umowę na realizację projektu „Sędziwe drzewa w Rzeszowie”. Projekt jest finansowany z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 z operatorem programu Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego, z siedzibą w Warszawie.
Realizatorem projektu jest Fundacja Będzie dziko. Podczas projektu:
1. Aktywizacja mieszk. 4 osiedli – banery na drzewach, o ich ochronie i znaczeniu dla człowieka, broszury „ABC bardzo zielonego aktywisty” z instruktarzem i informacją o projekcie, spotkania „ Porozmawiajmy o drzewach i o nas”, (co chcieliby zmienić ci, którym bliska jest natura, i ci, dla których drzewa to źródło problemów: „śmiecących” liści, owadów, cienia, zagrożenia, itp.).
2. Dział strażnicza – wyłonimy 8 zmotywowanych sympatyków drzew, którzy odbędą szkolenie z aspektów prawnych ochrony, procedur nadawania statusu pomników przyrody (z praktyczną częścią warsztatową). Poprowadzimy z nimi dział. strażnicze, koordynowane przez Strażnika drzew (os. zatrudnioną), na terenie Rzeszowa, z nielimitowanym wsparcie kancelarii prawnej w trakcie projektu (rozwiąże nasz problem braku prawnika). Udowodnimy „że się da”, przygotujemy wnioski (min. 20) o uznanie drzewa za pomnik (mimo problemów własnościowych, częstym powodem urzędowych odmów). Opis działań w dzienniku Strażników drzew.
3. Strona www (z pom. 8 aktywistów) „Sędziwe drzewa” – wirtualna „atrakcję turystyczna” udostępniająca zieleń „do zwiedzania”, pomoc dydaktyczna, mapa okazałych drzew (10 podstron dot. każdego drzewa projektowego (opis przyr. i dendrologiczny, diagnostyka, „mikrohistorie” od mieszkańców, multimedia: zdjęcia z 4 pór roku, filmy z „lotu ptaka”) W terenie tabliczki z opisem i kodem QR, kierującym do podstron.